Adım-Adım Namaz

Namaza başlarken nasıl niyet edilir, namaz sırasında hangi sureler ve dualar nerelerde okunur, namazın hangi aşamalarında neler söylenir:

1. Niyet ettim Allah rızası için sabah (öğle akşam, vs.) namazının iki (2/3/4) rekat sünnetini (farzını) kılmaya diyerek niyet ederiz ve...

2. Allahu ekber diyerek tekbir getirirdikten sonra ellerimizi göbek altına bağlayıp Kıyama durarız.

3. Kıyam halinde iken Sübhaneke duası (sadece tekbir sonrasında), Fatiha suresi ve bir Zamm-ı sure daha okur ve Allahu ekber diyerek Rükuya eğiliriz.

4. Rükuda iken üç kez Subhane Rabbiyel Azim der ve doğruluruz. Rükudan doğrulurken Semi'allahu limen hamideh deriz. Tam doğrulunca Rabbenâ lekel hamd der ve Allahu ekber diyerek Secdeye gideriz.

5. Secdede iken üç kez Sübhane rabbiyel ala der ve Allahu ekber diyerek doğruluruz, tekrar Allahu ekber diyerek Secdeye gider ve Secdede iken yine üç kez Sübhane rabbiyel ala dedikten sonra Allahü ekber diyerek, eğer ilk rekatta isek ayağa kalkıp Kıyama durarız. İkinci rekatta isek oturuşa geçeriz.

Not: ikinci rekata başlamak için Kıyamdan buraya kadar aynı şekilde tekrarlayıp oturuşa geçeriz.

6. Oturur iken, sırasıyla Ettehiyyatü, Allâhumme salli, Allâhumme barik, Rabbenâ âtina, Rabbenâ firli dualarını okuruz ve...

7. Esselamu aleykum ve rahmetullah diyerek başımı, diyerek başımızı sağa çevirip selam verir, ve yine Esselamu aleykum ve rahmetullah diyerek başımızı sola çevirerek selam veririz. Böylece iki rekatlık namaz tamamlanmış olur.

Namaz hali Okunanlar
Niyet eder iken Niyet ettim Allah rızası için sabah (öğle akşam, vs.) namazının iki (2/3/4) rekat sünnetini (farzını) kılmaya, denir ve tekbir getirilir.
Tekbir getirir iken Allahu ekber, denir ve Kıyama durulur
Kıyam halinde iken
Rükuya eğilir ikenAllahu ekber, denir
Rükuda iken Subhane Rabbiyel Azim, denir (3 kez)
Rükudan doğrulur iken Semi'allahu limen hamideh, denir ve doğrulunur
Rükudan doğrulunca "Rabbenâ lekel hamd" denir
Secdeye gider iken Allahu ekber, denir
Secdede iken Sübhane rabbiyel ala (3 kez), denir
Secdeden doğrulur iken Allahu ekber, denir
Tekrar secdeye gider iken Allahu ekber, denir
Tekrar secdede iken Sübhane rabbiyel ala (3 kez), denir
Tekrar secdeden doğrulur iken Allahü ekber, denir
Oturur iken
Sağa selam verirken Esselamu aleykum ve rahmetullah, denir
Sola selam verirken Esselamu aleykum ve rahmetullah, denirNamaz Dünyası, güvenilir dini bilgilere kolay ulaşım sağlamak için kurulmuştur.
Tüm hakları saklıdır | namazdunyasi.org | Kur'an-ı Kerim