Cenaze Namazı

Cenaze Namazı'nın kılınışı

Kadınlar cenaze namazı kılabilir mi?

Cenaze namazı farz-ı kifayedir, yani bir cenaze namazını Müslümanların bir kısmının kılmasıyla diğerlerinin üzerinden farziyet düşer. Böylece herkesin kılması şart olmaz ve sadece bir kısım Müslümanın kılması yeterli olur. Bunda kadın erkek ayırımı yoktur.

Bu halde, kadınlar cenaze namazı kılabilirler. Kılmamalarına dair herhangi bir delil yoktur. Aksine, kıldıklarına dair deliller bulunmaktadır.

  • Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (sav) cenaze namazını, erkekler ve kadınlar ayrı gruplar halinde gelerek kılmışlardır.

Cenaze namazına katılan kadınların bir zorunluluk olmadıkça erkeklerle aynı safta bulunmaları uygun değildir. Bu halde kadınlar, hangi namaz olursa olsun, erkeklerle birlikte namaz kıldıklarında, erkeklerin arkalarında, en arka saflarda durmaları gerekir.

Cenaze namazlarında kadınlar neden bulunmuyor?

Genellikle vakit namazlarının arkasından kılındığından ve vakit namazlarına da camiye erkekler geldiğinden, cenaze namazı hep erkekler tarafından kılınır olmuştur, böyle bir gelenek oluşmuştur.

Kadınlar erkeklere nisbetle duygusal olduklarından, acı ve gözyaşlarına hâkim olamadıklarından, bazıları da bağırıp çağırarak ağladıklarından, özellikle yakınları tarafından kadınlar cenazeden uzak tutulagelmiştir.
Namaz Dünyası, güvenilir dini bilgilere kolay ulaşım sağlamak için kurulmuştur.
Tüm hakları saklıdır | namazdunyasi.org | Kur'an-ı Kerim