Namazın Faydaları

Namazın Sağlığımıza Faydaları

Namazın Faydaları Nelerdir?

Namaz'ın, bireysel ve toplumsal birçok faydası vardır. Örneğin insanın duygu dünyasını zenginleştirmesi, davranışlarını güzelleştirmesi, kişiye temizlik bilinci kazandırması ve zamanı planlamayı öğretmesi, insanları kaynaştırması, cemaat ile kılınan namazların toplumda birlik-beraberliği pekiştirmesi bu faydalar arasında sayılabilir.

Sağlık ve Sıhhat - Namaz kılarken yapılması gereken her hareketin, hem bedene hem de ruha sağladığı faydalar vardır. Namazın sağlığımız üzerindeki faydalarından bazıları şunlardır:

  • Günümüzü, gecemizi tanzim eder, uykumuzu düzene sokar.
  • Namazda yapılan hareketler hafif olduğundan kalbi yormaz, ve günün değişik saatlerinde kılındığı için insanı zinde ve dinç tutar.
  • Namaz sebebiyle başını günde seksen defa yere koyan bir kimsenin beynine kan ulaşır, böylece beyin hücreleri yeterince beslendiğinden, namaz kılanlarda hafıza kaybı, bunama gibi hastalıklara az rastlanır.
  • Namaz kılanların gözleri, düzenli olarak eğilip doğrulmaktan dolayı, daha kuvvetli kan deveranına malik olur. Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kısmındaki sıvını devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Gözü "Katarakt" veya "Karasu" hastalığından korur.
  • Namaz kılmaktaki izometrik hareketler, midedeki gıdaların karışmasına, safranın kolay akmasına ve dolayısıyla safra kesesinde birikinti yapmamasına, pankreastaki enzimlerin kolay boşalmasına yardımcı olacağı gibi, kabızlığın giderilmesinde de rolü büyüktür.
  • Böbreğin ve idrar yollarının iyice çalkalanmasından, börekte taş oluşumunun önlenmesinde ve mesanenin boşalmasına da yardımcı olur.
  • Beş vakitte kılınan namazdaki ritmik hareketler, günlük hayatta çalıştırılamayan adale ve eklemleri çalıştırarak artoz ve kireçlenme gibi eklem hastalıklarını ve adale tutulmalarını önler.
  • Namazdaki tüm hareketler kalbin çalışmasını etkileyip kanın vücudun en uç noktalarına gitmesini hızlandırırken aynı anda sinirlerinde hareketini sağlayıp rahatlatır. Uykusuzluğu giderir.
  • Günde kırk rekatla seksen secde eden vücudun ömür boyu bu hareketi düzenli yaptığı düşünülürse tüm vücudun dengeli hareketlere kavuştuğu anlaşılır.

Bütün bu hareketler devam ederken vücudun tüm iradeli kasları ve eklemleri bir uyum içinde çalışır.

İnsanların çoğu ileri yaşlarda boyun, bel ve diz kireçlenmelerine bağlı olarak hareket bozuklukları çekerler. Bir nevi sakat kalırlar. Bu durum, hayatlarının son devresini ağrılar ve sıkıntı içinde ve birçok hareketlerinden mahrum olarak geçirmelerine sebep olur.Düzenli olarak kılınan namaz, tüm bu arızaların en mükemmel önleyicisidir.

İyilik ve Dürüstlük - Günün belirli vakitlerinde namaz kılan, Rabb’inin huzuruna çıkan insan, Allah’ın (c.c.) her an kendisini görüp gözettiğini bilir. Onun razı olacağı hayırlı ameller işlemeye çalışır. Yalan, hile, dedikodu, iftira, haksızlık gibi kötü davranışlardan uzak durmaya, başkalarına yardım etmeye, dürüst ve güvenilir bir insan olmaya gayret eder.

Namaz, insanın güzel davranışlara yönelmesini, kötülüklerden uzak kalmasını sağlar. "Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette [ibadetlerin] en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir." Ankebût suresi, 45.)

Temiz kişi - Namazın geçerli olabilmesi için namaz kılınacak yerin ve giysilerin temiz olması, ve abdestli olunması gerektiği için, kişi, gün içinde en çok kirlenen el, ağız, burun, ayak, yüz gibi organlarını sık sık temizlemiş olur.

Verimli kişi - Dinimizde her namazın belli bir vakti vardır. Müslüman; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde olmak üzere her gün beş vakit namaz kılar. Namazın belli vakitlerde kılınması, insana zamanı planlama ve iyi değerlendirme alışkanlığı kazandırır. Çünkü namazlarını kılmaya özen gösteren bir kişi, işlerini de planlı yapar, sabah namazı için erken kalkar, güne erken başlar, zamanı verimli kullanır.

Dostluk ve Dayanışma - Dinimiz namazların cemaatle kılınmasını teşvik etmiş, bazı namazların da cemaatle kılınmasını şart koşmuştur. Bu durum toplumsal kaynaşma ve dayanışmaya önemli katkılar sağlar. Örneğin Müslümanlar gerek beş vakit namazda gerekse cuma ve bayram namazlarında camilerde bir araya gelir, tanışır, kaynaşır ve yeni dostluklar kurarlar. Birbirlerinin sorun ve sıkıntılarından haberdar olur ve dayanışma içine girerler.

Birlik ve Beraberlik - Cuma, bayram ve diğer günlerde camilerde verilen vaazlar, okunan hutbeler halkı bilgilendirir, halkın eğitiminde önemli rol oynar. Cemaatle kılınan namazlarda insanlar aynı Allah’a (c.c.), peygambere, dine inanıp, aynı kıbleye birlikte yönelirler. Bu durum toplumda birlik ve beraberlik hissini güçlendirir.
Namaz Dünyası, güvenilir dini bilgilere kolay ulaşım sağlamak için kurulmuştur.
Tüm hakları saklıdır | namazdunyasi.org | Kur'an-ı Kerim