Teyemmüm Nasıl Alınır

Alınışı: Resimli Video

Teyemmüm nedir ve niçin alınır?

Teyemmüm, su bulunmadığında, ya da var olan suyu kullanma imkânı olmadığında, abdestsizlik, cünüplük gibi hükmî kirliliği gidermek amacıyla temiz toprağa sürülen ellerle yüz ve iki kolun mesh edilmesi şeklinde yapılan hükmî temizlik demektir.

Kur’an-ı Kerim’de, “Eğer hasta iseniz, yolculukta bulunuyorsanız, tuvaletten gelmiş iseniz veya kadınlara yaklaşmışsanız da su bulamamışsanız temiz bir toprağa yönelip, onunla yüzlerinizi ve ellerinizi teyemmüm edin,” (Nisâ 43, Mâide 6) buyrulur.

Teyemmüm nasıl alınır? 

  1. Ne için teyemmüm edeceğine (abdeste veya gusle) niyet edilir.
  2. Parmaklar açık olarak eller temiz bir toprağa vurulur, eller ileri-geri hareket ettirilip toprağın ellere iyice bulaşması sağlanır, eller kaldırılıp hafifçe birbirine vurularak silkelenir.
  3. Ellerin içiyle yüzün tamamı bir kere mesh edilir.
  4. Sonra ikinci kez eller aynı şekilde toprağa vurulur ve sol elin içiyle, dirsek ile birlikte sağ kol mesh edilir; daha sonra da sağ elin içiyle sol kol da aynı şekilde mesh edilir. Böylece Teyemmüm tamamlanmış olur.

Teyemmüm nasıl bozulur?

  • Abdesti bozan şeyler teyemmümü de bozar.  
  • Abdest veya gusle yetecek suyun bulunması, hastalığın iyileşmesi, suyu kullanabilme imkânının elde edilmesi gibi, teyemmüm etmeyi mubah kılan mazeretlerin ortadan kalkması da teyemmümü bozar.Namaz Dünyası, güvenilir dini bilgilere kolay ulaşım sağlamak için kurulmuştur.
Tüm hakları saklıdır | namazdunyasi.org | Kur'an-ı Kerim